+370 683 28017 | info@kiemoprojektai.lt

Teisinga terasos statyba: ko reikia vengti?

 

Lauko terasa – puikus pasirinkimas, norintiems jaukumo savo namas ar sodybai. Įsirengti terasą galbūt nėra taip sudėtinga, tačiau tai atliekant patiems galima neišvengti tam tikrų klaidų. Su profesionalų dėka terasos statyba – kur kas greitesnė ir patikimesnė, visgi, dėl finansinių paskatų ar norint patiems pasidaryti terasą, pateiksime kelis patarimus, į ką reikėtų atkreipti dėmesį ir ko reikėtų vengti. Antraip terasa pridarys daugiau rūpesčių, negu teiks džiaugsmo.


1. Patarimas: pasirinkite saulėtą terasos vietą.

 

Paprastai terasos yra įrengiamos ten, kur patenka daug saulės šviesos, spinduliai džiugina ištisus metus, galima džiaugtis šiluma. Taigi, nusprendus terasą įsirengti šiaurinėje pastato pusėje, galite kiek prašauti. Toks sprendimas gali lemti, kad į Jūsų terasą pateks labai mažai saulės, o dėl šviesos trūkumo, terasoje jausis niūrumas. Žinoma, kai kurie žmonės būtent to ir pageidauja arba įgyvendinant tam tikrus projektus architektai sąmoningai suprojektuoja terasą šiaurinėje namo pusėje. Tačiau, neturint rimto pagrindo, verčiau nestatykite lauko terasos būtent tokioje vietoje.

 

2 . Patarimas: medžiagų pasirinkimas.

Beveik visos terasos yra padarytos iš medžio arba su juos susijusiomis medžiagomis. Mediena iš esmės suteikia erdvei jaukumo, o natūralūs medžio atspalviai tinka prie pačių įvairiausių stilių baldų, audinių, dekoravimo elementų, prie medžio ypač tinka terasose dažnai pastatomi įvairiausi augalai. Tačiau faktas, kad terasai reikalinga mediena, dar nereiškia, kad galima pirkti bet kokį medį ir pradėti terasos statybas.

Geriausias būdas statybose naudoti specialią terasinę medieną arba ypač patvarias kompozitines terasines lentas. Pastarosios yra gaminamos iš medžio dulkių ir specialių kompozitinių medžiagų mišinio ir ne tik gražiai atrodo, bet ir yra gerokai atsparesnės išoriniams poveikiams ir mechaniniams pažeidimams, nei bet kokios kitos medžiagos. Taip, terasinių lemtų kaina yra aukštesnė nei paprastų medinių lentų ar netgi jau paruoštos naudojimui lauke terasinės medienos, tačiau įvertinus tai kiek laiko šie gaminiai jums tarnaus ir tai, jog jie praktiškai nereikalauja jokios ypatingos priežiūros, tai investuoti į šias medžiagas tikrai verta. Be to kompozitinės terasinės lentos būna pačių įvairiausių spalvų ir atspalvių, tad jas nesunkiai pritaikysite prie bet kokio pasirinkto stiliaus ar dizaino sprendimo.

Jei visgi nuspręsite savo terasoje naudoti įprastą medieną tai atkreipkite dėmesį į šiuos dalykus:

  • Medžio lentos neturėtų būti gležnos. Minkšta mediena greitai pažeidžiama, įrėžiama stumdant lauko baldus, užlijus lietui ar atšalus orams.
  • Medines lentas sukalus terasą reikia apdirbti, nudažyti, impregnuoti, nulakuoti. Kitaip visas grožis nepraėjus net metams ims po truputį pūti.
  • Impregnavimą ir lakavimą arba dažymą reikėtų atlikti reguliariai, priklausomai nuo terasos naudojimo dažnumo, išorės veiksnių poveikio ir žinoma naudojamų apsauginių medžiagų kokybės.
  • Prieš kiekvieną sezoną, reikėtų atidžiai apžiūrėti terasos lentas, kad laiku pastebėti bet kokius jų pažeidimus. Svarbu atsiminti, kad net ir iš pirmo žvilgsnio nežymus susidėvėjimai gali tapti rimtų problemų ateityje priežastimi. Tad pastebėjus susidėvėjusias ar pažeistas vietas, jas tuoj pat reikėtų pataisyti.

3. Patarimas: rinkitės tam tikrai medienai tinkamas priemones.


Kiekvienai medžio rūšiai yra tinkamos vis kitokios medžiagos, todėl priklausomai nuo medienos rūšies, pasirinkite atitinkamas priemones, kurios neįsigertų į medį. Į tai neatsižvelgus, lakuoti ar dažyti terasos lenteles turėsite pakartotinai arba praėjus gana trumpam laikui.

4. Patarimas: terasos tvirtinamos specialiais elementais.


Toks tvirtinimo būdas kaip vinys, terasų statybose nenaudojamas. Nebent tai – visiškai primityvi terasa. Tačiau šiuolaikiškos bei pastatytos pagal visas taisykles terasos yra sutvirtinamos po lentomis, specialiais tvirtinimo, jungimo elementais. Iš pirmo žvilgsnio lyg paprastai sudėtos lentos, terasą iš tiesų padaro tvirtą. Todėl, jeigu Jums rūpi lauko terasos išvaizda, netvirtinkite lentų bet kaip. Rinkitės terasų statybai pritvirtintas detales.

5. Patarimas: turėklai – reikalingi ne visada.


Daugelis panašaus aukščio negu žemė terasų apskritai nereikalauja turėklų. Bet kai kuriais sudėtingesniais atvejais, terasą pakėlus į 40 cm ar didesnį aukštį, uždėti apsauginius turėklus reikėtų. Nors tai galbūt atrodo ir smulkmena, saugumas yra užvis svarbiausias. Išvaizdos bei terasos dizaino tikrai negamins metalo turėklai, juolab kad ir jų šiais laikais būna pačių įvairiausių: tiek atrodančių itin prabangiai, tiek tinkančių skandinaviško tipo, minimalistinėms terasoms.

6. Patarimas: neignoruokite oro sąlygų

Terasa – tai gyvenamo namo ploto pratęsimas gryname ore, todėl įrenginėjant ją yra būtina atkreipti dėmesį į klimato ypatumus. Jei jūsų vietovėje yra ganėtinai vėluota arba iškrenta daugiau kritulių, nei kitose šalies regionuose, tai verta apsvarstyti kiek labiau uždaros terasos įrengimą. Tai leis naudotis jos patogumais ilgesnį laiką.

7. Patarimas: dydis svarbu, tačiau persistengti nereikėtų

Vienas iš pirmų klausimų į kuriuos reikėtų atsakyti sau, prieš įsirenginėjant terasą – koks turėtų būti optimalus jos dydis. Žinoma galima šiai erdvei skirti ganėtinai daug vietos, tačiau tada greičiausiai turėsite labai didelį plotą, kurį teks prižiūrėti ir kurio neišnaudosite pagal paskirtį ir kurio įrengimui išleisite pinigus. Per maža terasa bus tiesiog nepatogi, nes greičiausiai joje negalės tilpti visi šeimos nariai arba į svečius užsukę draugai ar giminės. Tad gerai įsivertinkite kiek žmonių dažniausiai naudosis terasa, kokius baldus ten norėsite matyti bei kokias funkcijas turės atlikti ši zona. Visa tai leis daugmaž tiksliai nustatyti kokio ploto terasos jums bus pats tas.

8. Patarimas: nepamirškite apie namo dizainą

Įsirenginėjant terasą, ypač priekinėje namo dalyje, būtinai atkreipkite dėmesį į bendrą namo vaizdą. Neretai savininkai įsirenginėja terasas visiškai nekreipiant dėmesį į tai, jog jų stilius visiškai skiriasi nuo to, kuris buvo naudojamas statant namą. Visgi terasa ir namas turėtų būti kaip vienas bendras statinys, net jei tarp jų statybų ir praeis keli metai. Jei terasa ir namas bus labai kontrastingi, tai neabejotinai trauks kitų dėmesį ir greičiausiai sulauksite ne labai teigiamų atsiliepimų. Pasistenkite išlaikyti stiliaus vientisumą ir vienodumą, tokiu būdu ne tik pabrėšite abiejų erdvių grožį bet ir savotiškai „ištrinsite“ tarp jų esančias sienas, sukuriant bendrą, naudingą ir komfortišką plotą.

9. Patarimas: stogo svarba

Įsirenginėjant terasą neabejotinai svarbu atkreipti dėmesį į jos dangą, tačiau ne ką mažesnę svarbą turi ir tai, kas bus jums virš galvų. Nors stogas nėra būtinas terasos atributas, tačiau jo būvimas turi nemažai teigiamų savybių ir praktiškai nei vienos neigiamos (jei neskaičiuotume išlaidas jo įrengimui). Stogas apsaugo terasos grindis ir leidžia nesukti galvos dėl joje esančių baldų ar kitų daiktų jei lauke pradeda lyti. Taip pat krituliai netrukdys jums mėgautis rytine kava, ar mėgstamos knygos skaitymu, jei terasa bus apsaugota stogu.

Atgal į katalogą